تحریم خلیج فارس از قطر در 3.5 سال پایان می یابد

[ad_1]

“بحران خلیج فارس” که با حرکتی غافلگیرانه توسط عربستان سعودی ، امارات متحده عربی (امارات متحده عربی) ، مصر و بحرین ، مسدود شدن کلیه روابط دیپلماتیک با قطر و بستن حریم هوایی آنها به دوحه آغاز شد ، امروز پس از 3.5 به طور رسمی پایان یافت سال ها.

  • اظهارات احمد ناصر محمد الصباح وزیر امور خارجه کویت مبنی بر توافق برای گشودن مرزهای زمینی ، دریایی و هوایی بین عربستان سعودی و قطر اولین نشانه گره گشایی گره ای است که سالها در خلیج فارس در جریان است. .

سپس اعلام شد که شیخ تمیم بن حامد الصنیع امیر قطر شخصاً در چهل و یکمین اجلاس شورای همکاری خلیج فارس (GCC) که امروز به میزبانی عربستان سعودی برگزار می شود ، شرکت خواهد کرد.

کویت اعلام کرد

کویت اعلام کرد تحریم اعمال شده توسط کشورهای حاشیه خلیج فارس بر قطر به مدت 3 سال به طور رسمی برداشته شده است.

وزیر امور خارجه کویت: توافق نامه گشودن مرزهای بین عربستان و قطر منعقد شد

جهان

وزیر امور خارجه کویت: توافق نامه گشودن مرزهای بین عربستان و قطر منعقد شد

پیام مثبت از امارات متحده عربی ، کشوری در بحران

انور گارگاش ، وزیر امور خارجه امارات متحده عربی گفت: “ما در آستانه یک نشست تاریخی برای بازگرداندن وحدت در خلیج فارس هستیم. اولویت ما امنیت ، ثبات و توسعه مردم و کشورمان است.” امارات متحده عربی) ، در پست توییتر خود درباره توافق عربستان سعودی – قطر. از عبارات استفاده می کند

گرگاش خاطرنشان کرد که آنها در مسیر درست قرار دارند ، اما باید بیشتر کار کنند.

امارات نیز در نشست سطح بالا در العولا ، عربستان سعودی شرکت خواهد کرد. به گفته رسانه های امارات ، در این نشست معاون رئیس جمهور ، نخست وزیر و امیر دبی شیخ محمد بن راشد آل مکتوم حضور خواهد داشت.

هیچ توافقی برای امارات در خلیج فارس: زید خارج از بازی است

جهان

هیچ توافقی برای امارات در خلیج فارس: زید خارج از بازی است

این توافق امروز در اجلاس شورای همکاری خلیج فارس به امضا رسید

به گزارش سایت خبری Axios ، براساس منابع آمریکایی ، امضاهای توافق حاصل شده پس از بحران 3.5 ساله قطر و عربستان امروز امضا می شود.

  • گفته می شود که ایالات متحده در این توافق نامه میانجیگری کرده است ، که از آن به عنوان “گامی بزرگ” در حل بحران بین برخی کشورهای حاشیه خلیج فارس و قطر یاد شده است.

در گفتگو با آکسیوس ، منابع گفتند كه هم قطر و هم عربستان سعودی این توافق را “ژستی” به سمت دولت دونالد ترامپ می دانند و این كشورها در حال آماده سازی افتتاحیه ای برای دولت جو بایدن رئیس جمهور جدید آمریكا هستند.

براساس این توافق ، انتظار می رود عربستان سعودی ، امارات و بحرین تحریم های هوایی ، زمینی و دریایی تحمیل شده به قطر را در سال 2017 لغو کنند.

در مقابل ، قطر پرونده های قضایی علیه 3 همسایه خود در خلیج فارس را پس می گیرد و کشورها به تبلیغات بدنامی خود علیه یکدیگر در رسانه ها پایان می دهند.

گفته می شود سهم مشاور ارشد و داماد ترامپ ، جارد کوشنر ، در این توافق نامه منعقد شده بین قطر و عربستان سعودی زیاد بود.

وزیر اسرائیل: دو کشور دیگر خلیج فارس تا پایان سال روابط خود را با اسرائیل عادی کنند

جهان

وزیر اسرائیل: دو کشور دیگر خلیج فارس تا پایان سال روابط خود را با اسرائیل عادی کنند

بحران خلیج فارس چگونه آغاز شد؟

این توسعه که منجر به بحران بی سابقه ای در میان کشورهای حوزه خلیج فارس شد ، پس از انتشار QNA ، QNA ، سخنرانی های ضد آمریکایی و ضد قطری ، شیخ تمیم الصانی ، در شب 23 مه 2017 آغاز شد.

  • دوحه گفت این کار هکرهایی بود که در نتیجه حمله سایبری به سیستم آژانس نفوذ کردند و امیر شیخ تمیم چنین اظهاراتی نکرد. با این حال ، رسانه ها در امارات ، عربستان سعودی و مصر مطابق با انتقادات قطر از این موضوع ، همچنان به افزایش پوشش خبری خود ادامه دادند.

هنگامی که تقویم ها 5 ژوئن نشان داد ، عربستان سعودی ، امارات ، مصر و بحرین اعلام کردند که روابط دیپلماتیک خود را با دوحه در صبح خاتمه داده و حریم هوایی خود را به قطر بستند. با بسته شدن تنها دروازه خشک قطر به جهان خارج از ریاض ، بزرگترین بحران دیپلماتیک خلیج فارس در تاریخ آغاز شده است.

عربستان سعودی ، بحرین و امارات متحده عربی که به اتهام “حمایت از گروه های تروریستی” قطر را به طور دیپلماتیک مسدود کرده اند ، خواستار خروج شهروندان خود از قطر ظرف 14 روز و ترک قطری ها از کشورشان نیز شده اند.

برخی از کشورها که نگران قدرت نرم قطر پس از بهار عربی بودند و یا از “دیپلماسی چک چک” کشورهای اجرای محاصره استفاده کردند نیز از تصمیم محاصره علیه قطر و قطع روابط دیپلماتیک حمایت کردند.

عربستان و قطر به توافق رسیده اند: مرزها باز شده اند

جهان

عربستان و قطر به توافق رسیده اند: مرزها باز شده اند

حمایت ترامپ از محاصره

در همین حال ، دونالد ترامپ ، رئیس جمهور آمریكا به جهانیان اعلام كرد كه از ابتكار كشورهایی كه این محاصره را اجرا می كنند آگاه است و طبق معمول از طریق ارسال در رسانه های اجتماعی از تصمیم محاصره حمایت می كند.

  • از طرف دیگر ، وزارت دفاع ایالات متحده (پنتاگون) گفت که هیچ تغییری در عملیات ارتش آمریکا در افغانستان ، عراق و سوریه که توسط پایگاه نیروی هوایی الودید ، بزرگترین فرماندهی مرکزی در خاورمیانه اداره می شود ، ایجاد نشده است. قطر. در آن زمان ، رك تیلرسون ، وزیر امور خارجه آمریكا ، همچنین از كشورهایی كه محاصره خویشتنداری و سازش با قطر را تحریم كرده بودند ، خواستار شد.

نگرش آنکارا به بحران

تحریم تحمیل شده بر قطر همچنین آنکارا را تحریک کرد که دوحه را “شریک استراتژیک” خود می داند. رجب طیب اردوغان ، رئیس جمهور دیپلماسی تلفنی را با بسیاری از رهبران انجام داد ، در حالی که گفت آنها “صحیح نمی دانند” که جلوی یک کشور برادرانه مسلمان را در ماه رمضان بگیرد.

  • از طرف دیگر ، بیش از 75 درصد مصرف روزانه مواد غذایی در جاده های عربستان سعودی ، که به قطر ، ترکیه و ایران کمک می کنند ، از طریق هواپیماهای باری افزایش یافته است. با شروع بحران ، قطری ها به بازارها هجوم آوردند و محصولات ترکیه را در قفسه ها پیدا کردند.

همچنین پشتیبانی لجستیکی برای تسریع در تصمیم گیری برای افزایش حضور در پایگاه های نظامی در قطر ، ترکیه ، چند روز پس از تحریم 600 سرباز در قطر ، که تصمیمات تصویب شده توسط پارلمان را صادر می کنند.

الزامات کشورهای محاصره کننده

در میان لیست 13 نقطه ای که چهار کشور درگیر بحران خلیج فارس به دوحه ارسال کرده اند ، مقالاتی مانند “تعطیلی الجزیره مستقر در قطر ، قطر به کشورهای محاصره کننده ، تعطیلی پایگاه نظامی ترکیه در دوحه

  • دوحه با اشاره به اینکه آنها خواسته های کشورهای اجرای محاصره را رد می کنند ، ادعا می کند که این خواسته ها حاکمیت آنها را نقض می کند.

حمایت از امیر شیخ تمیم بن حامد الثانی در قطری ها که معتقدند در اثر محاصره ظلم شده اند ، به وضوح افزایش یافته است.

کویت به تلاش های میانجیگری خود ادامه می دهد

کویت تلاش های میانجیگری خود را در زمان مدیریت صباح ال احمد الجابر الصباح امیر سابق کویت و امیر شیخ نیواف آل احمد الجابر الصباح ، که در سپتامبر به تخت سلطنت نشست ، متوقف نکرد.

  • به همین ترتیب ، مطبوعات بین المللی گزارش دادند که جرد کوشنر ، داماد دونالد ترامپ ، رئیس جمهور آمریکا ، در سفرهای اخیر خود به منطقه برای حل بحران تلاش کرده است و در نتیجه ، یک نقطه عطف مهم ثبت شد.

کارشناسان می گویند دولت سعودی که رابطه بسیار نزدیک با دولت ترامپ ایجاد کرده و با نوعی “نظارت دقیق” وارد منطقه شده است ، با نگرانی هایی که محدودیت فضای مانور را دارد ، در تلاش است تا مشارکت های منطقه ای خود را توسعه دهد. در دوره بایدن ، که به زودی به دفتر بیضی شکل در ایالات متحده منتقل می شود.[ad_2]