ریخته گری نیمه هادی در حال رونق است

[ad_1]

تقاضا برای نیمه هادی های بدون حافظه به میزان قابل توجهی افزایش یافته است سامسونگ در حال پیگیری شرکت شماره یک تایوان در جهان است

انتظار می رود تولیدکنندگان ریخته گری که نیمه هادی های بدون حافظه را به سفارش کوالکام ، اپل و انویدیا تولید می کنند ، به دلیل کمبود عرضه و رشد تقاضا ، از رونق خوبی برخوردار شوند.  / اخبار yunhap

انتظار می رود امسال شرکت های ریخته گری تولید کننده نیمه هادی های بدون حافظه به سفارش کوالکام ، اپل و انویدیا به دلیل کمبود عرضه و افزایش تقاضا رونق بگیرند. / اخبار yunhap

به دلیل کمبود نیمه هادی وسایل نقلیه ، تولیدکنندگان جهانی خودرو مانند فورد و فولکس واگن اقدامات فوری مانند توقف کارخانه های خود را انجام می دهند. شرکت هایی که نیمه هادی های خودرویی را تأمین می کنند ، قیمت های نیمه هادی ها را 10-20 درصد افزایش می دهند. اگرچه فروش خودرو به دلیل انتظارات اخیر از بهبود اقتصادی و افزایش قیمت دارایی های جهانی روند بهبودی را نشان می دهد ، اما هنوز به سطح قبل از تاج 19 بهبود نیافته است. بنابراین این پدیده باید به عنوان یک مشکل عرضه تلقی شود. با کاهش فروش خودرو در سال گذشته به دلیل کرونا 19 ، شرکت های ریخته گری تولید کننده نیمه هادی های وسایل نقلیه (شرکت هایی که سفارش دهنده و تولید کننده نیمه هادی های حافظه مانند پردازنده های رایانه ای ، برنامه های کاربردی برای تلفن های هوشمند ، سنسورهای تصویر CMOS دوربین و … هستند) باعث افزایش تولید نیمه هادی های مورد نیاز می شود. برای کنسول های بازی و سرورها مانند تلفن ها و Xbox. حتی این ، به دلیل کمبود ظرفیت تولید ، در زنجیره ارزش صنعت بی حافظه (افسانه ، ریخته گری ، بسته بندی و غیره) ، قیمت کل نیمه هادی ها افزایش می یابد و حجم عرضه کاهش می یابد.

اندازه بازار جهانی 75 میلیارد دلار در سال 2020
چرا تقاضا برای ریخته گری خوب است و چرا عرضه نمی تواند افزایش یابد؟ طبق گفته Trend Force ، یک شرکت تحقیقاتی در بازار ، انتظار می رود فروش در بازار جهانی ریخته گری در سال 2020 با 23.8 درصد افزایش نسبت به سال گذشته به 75 میلیارد دلار برسد. سرمایه گذاری در تلفن های هوشمند 5G و زیرساخت های ارتباطی به دلیل ظهور بازار 5G در حال افزایش است و لوازم الکترونیکی خودرو ، AI (هوش مصنوعی) و HPC (محاسبات با کارایی بالا ، رایانه های شخصی با عملکرد بالا) با هم تداخل دارند و تقاضای نیمه هادی های سیستم را باید در کارخانه های تولیدکننده تولید کرد. همچنان افزایش می یابد. علاوه بر این ، یک فرهنگ دست نخورده (غیر رو در رو) گسترش یافت (افزایش تقاضا به دلیل گسترش کرونا 19). علاوه بر این ، به عنوان TSMC تایوان ، اولین شرکت ریخته گری ، سفارشات پردازنده های Intel و Apple MacBook تولید شده در کارخانه نیمه هادی اینتل را از آن خود می کند و مشتریان SMIC در پاسخ به تحریم های آمریکا علیه ریخته گری چینی ، به شرکت های ریخته گری کره و تایوان نقل مکان می کنند. تقاضا نیز در حال افزایش است. شناخته شده است که تمام امکانات تولید ریخته گری TSMC و سامسونگ الکترونیک برای فرآیندهای زیر 10 نانومتر محفوظ است.

Large Fabless (شرکتی متخصص در زمینه طراحی و توسعه نیمه هادی) که به دنبال فرایندهای پیشرفته 5 نانومتری یا کمتر است ، Qualcomm ، Apple ، Nvidia ، AMD و سامسونگ الکترونیک سامانه LSI را به اینتل اضافه کرد که امسال کارخانه های خود را برای برون سپاری از پردازنده های فرعی آغاز کرد. این بدان معناست که تقاضا برای ریخته گری ها ، کارخانه هایی که با توجه به طرح های خود نیمه هادی تولید می کنند نیز افزایش خواهد یافت. شرکت های ریخته گری فقط با وافل های 12 اینچی با کارایی بالا در حال گسترش هستند. به همین دلیل ، کارخانه ریخته گری 8 اینچی آهن وفل به سختی گسترش می یابد. اما کمبود نیمه هادی های خودرو ، مدارهای مجتمع درایور نمایشگر ، سنسورهای تصویر CMOS و نیمه هادی های قدرت ، که عمدتا توسط کارخانه های 8 اینچی وفل تولید می شوند ، با کمبود جدی روبرو هستند.

شماره یک غالب در بازار ریخته گری TSMC در تایوان است. براساس Trend Force ، فروش ریخته گری TSMC در سال 2020 بالغ بر 12.5 میلیارد دلار بود که 21 درصد بیشتر از مدت مشابه سال قبل است. انتظار می رود سهم بازار از 51.5 درصد در سه ماهه دوم سال 2020 و 53.9 درصد در سه ماهه سوم به 55.6 درصد در سه ماهه چهارم افزایش یابد. انتظار می رود فروش ریخته گری سامسونگ الکترونیک نیز به سرعت رشد کند و در سه ماهه چهارم 25 درصد افزایش داشته باشد. با این حال ، سهم بازار آن فقط 16.4 درصد است که به طور قابل توجهی کمتر از TSMC است.

ریخته گری سامسونگ الکترونیک ، که قصد دارد سهم خود را در بازار از طریق سرمایه گذاری مدرن در فرآیندها (3 نانو ، 5 نانو و غیره) افزایش دهد ، انتظار می رود و TSMC که در تلاش است سهم خود را در بازار حفظ کند ، بر اساس تقاضای شدید فعلی TSMC تایوان اعلام کرده است که سرمایه گذاری خود را در تأسیسات 50٪ به صورت سالانه در سال 2021 افزایش می دهد. همچنین انتظار می رود ریخته گری سامسونگ در مقایسه با سال قبل افزایش چشمگیری در سرمایه گذاری داشته باشد.

در صنعت نیمه هادی حافظه ، که توسط DRAM و NAND flash نشان داده می شود ، هنگامی که تقاضا خوب است و قیمت نیمه هادی در حال افزایش است و عملکرد شرکت ها در حال بهبود است ، شرکت های حافظه با گسترش سرمایه گذاری چرخه ای را تجربه می کنند که در آن عرضه و سود رشد می کند. انتظار نمی رود این چرخه در صنعت ریخته گری اعمال شود.

سامسونگ تا سال 2030 به سمت شماره 1 جهانی در حال حرکت است.
سرمایه گذاری 7 نانومتری یا کمتر در کارخانه های ریخته گری نیاز به سرمایه گذاری در تجهیزات ماوراio بنفش (EUV) تولید شده توسط ASML در هلند دارد. در حال حاضر ، TSMC و سامسونگ الکترونیک تنها شرکتهای ریخته گری هستند که می توانند در تجهیزات EUV و اکوسیستم سرمایه گذاری کنند که هزینه آنها در هر واحد حدود 150 میلیارد دلار است. علاوه بر این ، تجهیزات EUV فقط توسط ASML در سراسر جهان قابل تولید است و معرفی این تجهیزات محدودیت هایی در ظرفیت تولید ASML دارد (دوره تولید نزدیک به دو سال طول می کشد و فقط حدود 40 واحد در سال می تواند تولید شود). تجهیزات ASML EUV در سال 2019 26 واحد فروخت و در سال 2020 ، به دلیل تأثیر Corona 19 ، 31 واحد فروخته شد که کمی از فروش اولیه 35 واحدی تخمین زده می شود. انتظار می رود رشد محدودی داشته باشد ، با فروش حدود 40 در سال 2021. از آنجا که تولید تجهیزات ASML EUV رشد عرضه صنعت ریخته گری را به عنوان یک مانع محدود می کند ، امکان عرضه بیش از حد صنعت ریخته گری کم است.

شرکت ریخته گری سامسونگ الکترونیک برای اولین بار کار خود را در سال 2005 در زمینه ریخته گری آغاز کرد. کارخانه ریخته گری با تأسیس آزمایشگاه فرآیند منطقی در سال 2009 و فعالیت خط آستین S2 در سال 2012 به طور قابل توجهی گسترش یافت. به عنوان تیم تجاری ریخته گری واحد تجاری سیستم LSI در بخش DS (راه حل های دستگاه) وجود دارد ، اما در مه 2017 ریخته گری یک واحد تجاری از هم جدا شده و کار با جدیت آغاز می شود. سامسونگ الکترونیکس “نیمه هادی چشم انداز 2030” را در آوریل 2019 اعلام کرد. تا سال 2030 ، 133 تریلیون بوی (سرمایه گذاری R&D 73 تریلیون سهام ، زیرساخت 60 تریلیون بوی) ​​برای سرمایه گذاری در جهان به نام شماره 1 در منطقه بدون حافظه سرمایه گذاری خواهد کرد.

بخش ریخته گری سامسونگ بیشترین فروش را به دلیل بهبود اخیر تقاضای موبایل و افزایش تقاضا برای تراشه های HPC گزارش داد. انتظار می رود ریخته گری سامسونگ الکترونیک در سال 2021 در پشت افزایش حجم CIS (سنسور تصویر CMOS) ، PMIC (نیمه هادی قدرت) ، DDIC (آی سی درایور نمایشگر) و سایر موارد رشد چشمگیری داشته باشد. بخش سیستم LSI و سفارشات تراشه از انویدیا و کوالکام. در سال 2022 ، یک فرآیند 3 نانو و یک فرآیند FET GAA (Gate-All-Around) در حال اجرا است و انتظار می رود از نظر روند نسبت به TSMC پیشرفت کند.

سامسونگ الکترونیکس ، یک شرکت ریخته گری ، وابستگی خود را به سامسونگ LSI ، بزرگترین مشتری خود کاهش داده و مشتریان خود را به شرکت های بزرگ بدون دردسر مانند انویدیا و کوالکام و همچنین شرکت های مختلفی که در چین فعالیت نمی کنند ، گسترش داده است.[ad_2]