متحدان هفتار حوله پرتاب می کنند آنها نمی خواهند وارد جنگ جدید شوند

[ad_1]

در حالی که خلیفه هفتر ، رهبر نیروهای غیرقانونی در شرق لیبی ، اخیراً برای به راه انداختن جنگ جدید علیه دولت قانونی در طرابلس وارد عمل شده است ، سه بزرگترین حامی وی تاکنون ، به استثنای امارات متحده عربی (امارات) ، این اقدام را رد کرده اند.

هفتار در سخنرانی 24 دسامبر به مناسبت 69 سالگی استقلال لیبی تهدید کرد که در لیبی جنگ جدیدی را آغاز خواهد کرد.

هفتار ، یکی از هواداران برجسته اروپایی پاریس ، علاقه زیادی به سخنان نظامی خود نداشت و از همه طرفها خواست “از شروع مجدد خصومت ها جلوگیری کنند”.

در 28 دسامبر 2019 ، سخنگوی وزارت امور خارجه فرانسه گفت: “هیچ راه حل نظامی در لیبی وجود ندارد. اولویت اجرای توافق آتش بس است.”

به نظر می رسد موضع فرانسه بیشتر منطبق بر تلاشهای ایالات متحده برای حمایت از ایجاد شورای ریاست جمهوری و دولت جدید به عنوان بخشی از مجمع گفتگوی سیاسی و انتخابات عمومی لیبی در 24 دسامبر 2021 است.

شورش مردم در لیبی: شورش علیه هفتار

جهان

شورش مردم در لیبی: شورش علیه هفتار

فرانسه پس از سفر به طرابلس حمایت خود را پس گرفت

علی رغم تناقضات میان گفتار و عمل ، با نگاهی به موقعیت گذشته دولت فرانسه ، حمایت نظامی آشکار وی از هفتر پس از شکست حملاتش به طرابلس کاهش یافته است.

در نوامبر سال 2020 ، فتی باشانا ، وزیر کشور لیبی به پاریس سفر کرد و از “مورد علاقه” هفتر در دولت فرانسه ، ژان ایو لودریان وزیر خارجه ، جرالد دارمانین وزیر کشور و فلورانس پارلی وزیر دفاع استقبال کرد.

در این بازدید ، Başağa همچنین با شرکت های فرانسوی دیدار و تفاهم نامه ای برای خرید هلیکوپتر و سیستم های بیومتریک برای اهداف امنیتی و غیرنظامی امضا کرد.

اقدام Başağa به عنوان تلاشی برای بیرون کشیدن فرانسه از محوری که Haftar از آن پشتیبانی می کند یا حداقل تشویق برای اتخاذ موضع بی طرفانه و خصمانه نسبت به دولت لیبی تلقی می شود.

این همان هدفی بود که باشانا را چند روز قبل از این دیدار به قاهره آورد.

امارات دوباره در لیبی به تنهایی

جهان

امارات دوباره در لیبی به تنهایی

مصر نمی خواهد امارات به منافع آن آسیب برساند

یک ماموریت اطلاعاتی سطح بالای مصر سه روز پس از تهدیدهای هفتار از طرابلس ، پایتخت لیبی بازدید کرد و سپس سامی شوکرو وزیر امور خارجه مصر با محمد سیاله ، همتای لیبیایی خود گفتگوی تلفنی داشت که قاهره هیچ ماجراجویی را که ثبات ثبات را تهدید کند نمی خواهد. منطقه بازتاب غیر مستقیم

به ویژه ، سخنگوی وزارت امور خارجه محمد الکبلاوی در یک حساب توییتری گفت که هیئت مصری قول داده است که در اسرع وقت سفارت در طرابلس را راه اندازی کند و توافق نامه ای برای توسعه راه حل های فوری برای ادامه توافق حاصل شده است. پروازها

این واقعیت که مصر طی شش سال روابط خود را با دولت لیبی عادی کرده است ، اجازه پشتیبانی از جنگ جدید را به این کشور نمی دهد.

در حقیقت ، یک منبع معتبر به وب سایت مصری مادا مصر گفت: “قاهره از اقدام امارات متحده عربی برای تحمیل جنگ داخلی در لیبی ناراضی است. سفر هیئت مصری در چنین مکانی انجام شد. ” توصیف وی نیز از این سناریو پشتیبانی می کند.

یک منبع رسمی لیبیایی در بیانیه ای برای این سایت تأیید کرد که “مقامات مصری به همتایان لیبیایی خود گفته اند که با بازگشت به جنگ موافقت نخواهند کرد.”

این اظهارات نشان می دهد که تهدید هفتر برای بازگشت به جنگ نسبت به پیامدهای خطرناک ثبات لیبی و کشورهای همسایه در صورت درگیری جدید بی تفاوت است و ممکن است در نتیجه تحریک امارات به وجود آمده باشد.

بازگشت به جنگ با اجازه دادن به گروه های تروریستی برای ساخت “امارت” خود و هدف قرار دادن کشورهای همسایه ، از جمله مصر ، لیبی را ویران خواهد کرد.

بنابراین ، احتمال جنگ برای قاهره ایده آل به نظر نمی رسد ، زیرا بسیاری از توازن ها به نقطه ضعف هفتار منتقل شده و منجر به عقب نشینی فراتر از خطوط سرت و کفرا می شود ، مطابق با آوریل 2019 ، هنگامی که هفتر حملات را آغاز کرد.

یکی از مهمترین متغیرها در اینجا صعود جو بایدن به ریاست جمهوری آمریکا است. به این ترتیب می توان انتظار داشت که ایالات متحده واکنش بیشتری نسبت به حضور روسیه در لیبی نشان دهد و رژیم مصر از مسکو فاصله گرفته و رویکرد تصمیم سیاسی واشنگتن را اتخاذ کند.

  • “هیچ جنگی بدون روسیه وجود ندارد”
  • روسیه ، یکی از مهمترین حامیان هفتر ، اعلام کرد که سناریوی جدید جنگ در لیبی با مزدوران مرتبط با شرکت امنیتی روسیه واگنر را رد می کند.
  • در تاریخ 30 دسامبر ، سرگئی لاوروف ، وزیر امور خارجه روسیه ، در اولین سفر یک کارمند لیبیایی به روسیه پس از حدود یک سال ، محمد سیاله ، همتای لیبیایی خود را پذیرفت.
  • علاوه بر این ، این دیدار 20 روز پس از آن انجام شد كه دولت طرابلس دو شهروند روسی را كه به اتهام “جاسوسی” در ماه مه 2019 بازداشت شده بودند ، آزاد كرد.
  • لاوروف ، در جلسه ، در کنار او “برقراری آتش بس در لیبی با وجود برخی تخلفات” سیاله با ابراز تمایل خود از روسیه خواست که جنگجویان خارجی را از این کشور اخراج کند ، خصوصاً به مزدوران واگنر اشاره کرد.
  • مزدوران روس واگنر در اواخر دسامبر سال 2019 ، قبل از شکست حملات هفتار به طرابلس در اوایل ماه ژوئن ، نقشی اساسی در رویکرد شبه نظامیان هفتار به مرکز شهر داشتند.

4 کشور تعادل را در زمینه لیبی برقرار می کنند

دیدار سیاله با لاوروف یک روز پس از ملاوت چاووش اوغلو وزیر امور خارجه با لاوروف در سوچی انجام شد ، در حالی که دو طرف توافق کردند که از طریق گفتگوی گسترده بین “همه نیروهای اصلی سیاسی در لیبی” به طور کامل به عادی سازی وضعیت کشور کمک کنند. عنوان شد که آنها توافق کردند که ادامه دهند.

لاوروف همچنین یک روز پس از درخواست هفتر از جنگ و تهدید به اعزام نیروهای ترک به لیبی ، با وزیر خارجه مصر تماس گرفت.

یک هیئت بلندپایه نظامی ترکیه به سرپرستی وزیر دفاع هولوسی آکار در طرابلس دنبال شد. وزیر آکار هشدار داد که اگر نیروهای حفتر بخواهند به نیروهای ترکیه در لیبی حمله کنند ، “اهداف قانونی در نظر گرفته می شوند”.

در ساعاتی که هیئت ترکی از لیبی خارج شد ، هیئت مصری به سرپرستی سرلشکر ایمن بدی معاون رئیس اطلاعات به طرابلس آمد تا با مقامات عالی رتبه لیبی از جمله فتی باشانا وزیر کشور دیدار کند. .

در هفته آخر سال 2020 ، بلافاصله پس از “سخنرانی نظامی” که توسط حفتر آغاز شد ، جلسات و ارتباطات فشرده ای بین چهار پایتخت (آنکارا ، طرابلس ، قاهره و مسکو) به صورت بی سابقه و در سطوح بالا برگزار شد.

این تماس های همزمان ، که بعید به نظر می رسد تصادفی باشد ، می تواند آمادگی برای شکل گیری صحنه جدید لیبی با حذف تلاش ها برای بازگرداندن کشور به هرج و مرج باشد ، به ویژه با بن بست سیاسی حاصل از مجمع گفتگوی سیاسی لیبی با حمایت سازمان ملل. .[ad_2]